Det er efterhånden ved at være en vittighed, men når politiet ikke vil oplyse om etniciteten på en formodet gerningsmand, så kan man godt gå ud fra, at der er tale om en muhammedansk politiet har fat i. I ugen der gik var der således yderligere jihad angreb på bilister med sten fra vejbroer. Mere om det på Uriasposten, her.
Anderledes er det når gerningsmanden, eller den formodede gerningsmand er hvid og eventuelt kristen. Et eksempel er et telegram fra løgnfabrikanten al-Ritzau gengivet på JP.dk. Fra telegrammet:
En passagers snak om at bombe SAS, mens han sad i et fly fra Shanghai, skal i den kommende uge endevendes i Københavns Byret.
En litauisk mand risikerer at blive idømt fængsel på grund af sin opførsel om eftermiddagen 13. august.
Mens flyet var ved at lægge an til landing i Kastrup, sagde manden flere alarmerende ting til en stewardesse – i hvert fald ifølge det anklageskrift, som er sendt til retten.
…
Af og til rejses der straffesager på grund af passagerers opførsel enten i selve lufthavnen eller i luften.
Sidste år blev to græske forretningsmænd således idømt fængsel i tre måneder, ligesom de blev udvist.
Ved check-in havde mændene joket med, at de havde en bombe i bagagen. Og at den ene var terrorist fra Paris.
Det var ikke meningen, at nogen skulle blive bange, sagde de – men det var netop, hvad der skete.
Terminalen blev evakueret, ligesom togdriften blev indstillet.
For fem år siden blev en estisk mand også straffet med fængsel i tre måneder. Under flyvning fra Tokyo til København talte han flere gange om en bombe, fordi han var blevet nægtet en samtale med kaptajnen.